Silikonlu Boya

silikonluboyaPERFORMANS ÖZELLİKLERİ

1.Düz mat görüntülü yüzey verir.
2.Akrilik ve silikon bağlayıcı yapısından dolayı yeni ve eski tüm yüzeylere iyi yapışma ve yüksek kapatıcılık özelliğine sahiptir.
3.Su itici özelliği ile suyun yüzeye geçmesini önler nefes alma özelliği ile duvardaki rutubetin dışarı atılmasını sağlar.
4.Alkali direnci yüksektir. Yağış, nem, güneş ışınları ve denize yakın yerlerdeki tuzlu nemin olumsuz etkilerine son derece dayanıklıdır.
5.Her türlü hava koşullarına, güneş ışınlarına, darbelere sürtünme ve aşınmaya karşı son derece dayanıklı, esnek ve örtücü bir film tabakası oluşturur.
6.Uygulama kolaylığı olan uzun ömürlü dış cephe boyasıdır.

silikonluboya2YÜZEY HAZIRLIĞI

YUZEY DURUMU
MACUNLAMA
ASTARLAMAsilikonluboya3

Yeni boyanacak yüzeyler
Uygulamaya başlamadan önce yüzey serbest kum, toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddelerden arındırılmalıdır. Yeni sıvalı yüzeylerde 21 gün (20ºC de) sıvanın prizlenmesi için beklenmelidir. Uygulanacak yüzeyin tamamen kuru olmasına dikkat edilmelidir. Yüzeydeki çatlaklar mastik, çukurlar ve kırıklar yüzey tamir harçları ve/veya macunlarla düzeltilmelidir. Brüt betonlarda, yüzeydeki mevcut kalıp ayırıcı yağlar etkisiz hale getirilmelidir.
Yüzeydeki seviye farklarını gidermek için Dış Cephe Macunu ile gereken yerlere macunlama yapılarak yüzey düzgün hale getirilmelidir.
Hazırlanan yüzeyleri sağlamlaştırmak, serbest mikronize tozları yapıştırmak ve aderansı arttırmak üzere 1 kat Ekip Boya çok amaçlı astar uygulaması tavsiye edilir. Astar kat uygulamasından sonra bekleme süresi ortam şartlarına bağlı olarak 8- 10 saattir.

Eski boyalı yüzeyler
Yüzeyde kabarmış, gevşek haldeki eski boyalar kazınarak yüzeyden uzaklaştırılmalı ve gereken yerler zımparalanmalıdır. Uygulama yüzeyi sağlam, temiz, kuru ve kendini taşıyabilecek durumda olmalıdır.

UYGULAMA

1.Kat Uygulama : Boya Hacmen %10 (10 hacim boyaya 1 hacim su) inceltilerek uygulanır.
1.Kat uygulamadan sonra 8-10 saat beklenmelidir.
2.Kat Uygulama: İnceltilmeden uygulanır.
Uygulama Araçları :Fırça, Rulo veya Pistole
Uygulama Araçlarının Temizliği : Uygulama araçları uygulamadan hemen sonra su ile yıkanarak temizlenmelidir.

silikonluboya4silikonnnDİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kullanımdan önce orjinal ambalajında, uygun kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Ürünler 0 ºC’nin altında, 40 ºC’ nin üstünde veya açık alanlarda depolanmamalıdır. Ürünlerin raf ömrü uygun ortam koşulları sağlandığında en az 3 yıldır. +5 ºC ‘nin üzerinde uygulayınız.
Yeni veya tamirat gerektiren yüzeylerde mutlaka astarlama yapılmalıdır.
Uygulama esnasında ton farklılığından korunmak için aynı şarj numaralı üretimlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.
Uygulama sonrasında yağmur yağması halinde yüzey korunmalı ve uygulama yapılmamalıdır. Çok şiddetli rüzgar veya çok sıcak günlerde direkt güneş ışığı altında uygulama yapılmamalıdır.