Plastik Boya ve Uygulamaları

Kullanım Alanları
Binaların iç kısımlarında sıva, beton, eternit, sunta, ahşap, alçısıva, yağlı macun vb. yapı elemanlarından oluşan her türlü duvar yüzeylerinde, Çelikoğlu püskürtme boyanın zeminine ve üzerine tam bir yapışma ve uyum sağlar.

Özellikleri
Plastik Boya her türlü yüzeye iyi yapışır, çabuk kurur, dökülme ve çatlama yapmaz, sürtünmeye dayanıklıdır. Çok iyi kapatma özelliğine sahiptir, renkleri solmaz, Ekonomiktir.

Yüzey Hazırlığı
Plastik Boya uygulanacak yüzeylerin, toz, kir, yağ, kabarmış ve gevşek yağ tabakalarından arındırılması gerekir. Çok kuru, emici veya Plastik Dahili Macun çekilerek düzeltilmesi gereken yüzeylere İzole OR-5 astar yaklaşık 1’e 6-7 oranında su ile inceltilerek rulo veya fırça ile yüzeylere doygunluk temin edilecek şekilde sürülerek yüzey boyaya hazır hale getirilir.

Uygulama
Boya uygulamasına hazır hale getirilen yüzeylere 1 teneke Plastik Boya %20 ile %30 arasında su ile inceltilerek, rulo veya fırça ile iki kat uygulanmalıdır. İlk kat boya sürüldükten sonra ikinci kat boya sürülmeden en az 2 saat kuruma süresi bırakılmalıdır.

Sarfiyat
Kullanma talimatlarına uygun bir tatbikatta, yüzeylerin çeşidine göre iki kat Plastik Boya uygulanıldığında sarfiyat yaklaşık 0,250-0,350 kg/m2’dir.

Kuruma Süresi
Plastik Boyası 25oC’de, 1-2 saatte dokunma kuruluğuna ulaşır. Tam kuruma ise 24 saatte gerçekleşir.

Depolama
Malzeme aşırı sıcak ve don olmayan yerlerde depolanmalıdır. Ambalajlı malzemenin 18 aydan fazla bekletilmemesi tavsiye edilir.

Ambalaj
10 kg’lık ve 25 kg’lık hava sızdırmasız, üst üste konularak depolamaya müsait teneke kutularda ve 3,5 kg’lık polietilen kutulardadır.

Dikkat Edilecek Hususlar
Boya uygulaması yapılacak yeni sıva ve beton yüzeylerin hava şartlarına göre 2-4 hafta bekletilerek iyice kuruması gereklidir. Uygulama esnasında hava sıcaklığının minimum +5oC ve maximum 30oC’de olmasına önem ve özen gösterilmelidir. Kullanılan gereçler uygulama yapıldıktan hemen sonra su ile temizlenmelidir. Artan boya, üzerine bir miktar su ilave edilerek ve kapağı kapatılarak muhafaza edilmelidir.