Tag Archives: mudanya taşyünü özellikleri

Mudanya Taşyünü İşleri

 

Mudanya Taşyünü İşleri

Taş Yünü

Doğada bulunan volkanik kayaçlardan elde edilen mineral, inorganik taşların 1400-1500 derece arasında eritilip, elyaf haline gelmesiyle oluşturulan ve %97 oranında doğal elyaf içeren ısı yalıtım malzemesidir.

Binaların çatılarında, bölme duvarlarda, dış cephe ısı yalıtımlarında, fırınlarda, çelik kapıların ısı ve ses yalıtımlarında, gemi inşaatlarında, elektrikli ev aletlerinde, eğlence mekanlarının ve sinemaların
ses yalıtımında, kısacası ısı, ses, yangın ve rutubet yalıtımı gerektiren her yerde %90’a kadar yalıtımı tasarrufu yapma özelliğine sahiptir.
Biyolojik bilgiler

Kaya yünü inorganik bir madde olup besin özelliği yoktur. Dolayısıyla mikro organizmaların hücumuna uğramaz. Kaya yünü çürümez, böcek ve kemirici tip haşaratı cezbetmez.

Kimyasal bilgiler

Kaya yünü ,temas ettiği diğer malzemeleri etkilemez ve hasara uğratmaz, korozyona neden olmaz. Ateşe mazur kaldığında organik maddelerde olduğunun aksine, zararlı gaz çıkarmaz.

Yangın izolasyonu

Pek az izolasyon malzemesi yangına karşı yüksek direnç gösterir. Bunlardan biri kaya yünüdür. Kaya yünü lifleri, 1000°C’yi aşan yüksek sıcaklıklarda erimediklerinden, yangına karşı oldukça dirençlidir. Malzeme ısındığında bağlayıcı reçine uçar, bu ancak sıcak dış tabakada olur; hatta bağlayıcısız kalan bu lifler bozulmaz ve geri kalan malzemeyi korur. Bu faktör yangın için çok önemli bir özelliktir. Bu bakımdan kaya yünü yangına karşı kalkan vazifesi görür. Daha öncede belirtildiği gibi kaya yünü lifleri erimeden 1000°C’nin üstündeki sıcaklıklara dayanmaktadır, ancak 250°C’da bağlayıcı maddeler yok olmaktadır. Sıcaklık 250°C’in üstüne çıktığı zaman, 250°C ve daha yakın sıcaklıklarda bağlayıcı madde uçmakta fakat liflerin bağlantıları ve tabaka yapısı, kaya yününün yangına karşı direnç gösterecek şekilde dik durmasını sağlamaktadır. Kaya yününün içindeki bağlayıcı maddeler uçsa da mekanik basınçlar ile şekil değiştirmeyecek şekilde monte edildiği sürece, çok yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir. Yüksek erime derecesi bulunan yanmaz izolasyon malzemeleri, yangın geciktirici ve yangına dirençli tesisler için uygun malzemelerdir. Kaya yününün:- Yangına katkısı olmaz.- Yangın şartlarında izolasyon özelliğini korur.- Sağlığa zararlı gazlar çıkarmaz.Kaya yününün yangına dirençliliği onun kalınlığı ile değişmektedir. Resmi olarak yapılan birçok deneylere göre bina duvarlarında kullanılan kaya yününün her 10 mm kalınlığı, 8 dakikalık bir direnç sağlar.

Teknik Özellikler 

Isı iletkenlik değeri: Lambda=0.040 W/Mk
% 90’a kadar ısı yalıtımı sağlar
%40 ile %90 arasında ses yalıtımı sağlar
Yanmaz malzemeler A1 sınıfındadır
Kullanım sıcaklığı -55/+760 dereceleri aralığındadır
Su buharı difüzyon direnci 1’dir.

İletişim : 0224 222 53 49

GSM : 0532 714 31 85